Kurzy Správne právo

Aktuálne trendy povoľovania a odstraňovania stavieb

Home » Kurzy » Aktuálne trendy povoľovania a odstraňovania stavieb

Termín: 16. 11. 2024 od 9.00 do 13.00 hod.

Cena: 199,- eur bez DPH

Miesto konania: Univerzita Komenského v Bratislave, Šafárikovo nám. 6

Lektori:

Prof. Mgr. Ján Škrobák, PhD. pôsobí na Univerzite
Komenského v Bratislave, Právnickej fakulte od roku 2005. V roku 2024 bol
vymenovaný za profesora v odbore Správne právo. Podieľal sa a podieľa sa
na pedagogickom procese vo všetkých stupňoch štúdia, na riešení viacerých
grantových úloh a organizovaní vedeckých konferencií. Je autorom či spoluautorom
vedeckých monografií, odborných a vedeckých článkov, komentárov a
vysokoškolských učebníc; 15 rokov sa venuje stavebnému právu
v pedagogickej i publikačnej rovine. V rokoch 2005 až 2015 pôsobil aj
v advokácii. Od roku 2015 je prodekanom Univerzity Komenského
v Bratislave, Právnickej fakulty pre legislatívu a právnu agendu,
členom Vedeckej rady Univerzity Komenského v Bratislave, Právnickej
fakulty a pôsobí ako člen niekoľkých poradných a expertných komisií
orgánov štátnej správy, ako aj ako člen viacerých odborových komisií na
akademickej pôde.

Mgr. Viera Jakušová, PhD. má ukončené vysokoškolské vzdelanie III. stupňa (PhD.) v odbore Správne právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je odborníčkou v oblasti stavebného práva, pričom sa venuje pedagogickej, vedeckej a grantovej činnosti. Od roku 2022 pôsobí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave ako odborný asistent.  Pôsobí na stavebnom úrade ako odborný referent.

Kľúčovým prínosom kurzu je získanie alebo prehĺbenie orientácie v aktuálnej legislatíve týkajúcej sa povoľovania stavieb a odstraňovania stavieb, a to v situácii, keď komplexný a turbulentný rekodifikačný proces stavia aj odborníkov pôsobiacich v tejto oblasti pred neraz náročnú úlohu zorientovať sa v platnej a účinnej úprave (osobitne v súčasnom prechodnom období po tom, ako účinnosť nadobudol nový zákon o územnom plánovaní a došlo k novelizácii „starého“ stavebného zákona a čaká sa na konečnú podobu novej právnej regulácie povoľovania stavieb a na jej účinnosť).

Poznatky získané absolvovaním kurzu okrem iného vytvoria predpoklady pre to, aby jeho účastník mal predpoklad lepšie predvídať možné budúce zmeny v oblasti povoľovania a odstraňovania stavieb a vedel ich zohľadniť napríklad pri plánovaní procesov v oblasti investičnej výstavby, príprave právnej dokumentácie, ktorá sa bude uplatňovať v strednodobom horizonte a podobne.

Kurz venuje osobitnú pozornosť aj problematike neoprávnených a nepovolených stavieb a sprostredkuje poznatky, ktoré účastníkovi umožnia vhľad do toho, aký právny režim budú tieto stavby v budúcnosti.

Osnova

1. Povoľovanie a ohlasovanie stavieb – aktuálny stav a aktuálne trendy
  2. Platná a účinná právna úprava v zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
  3. Povoľovanie, ohlasovanie a voľný režim – základná orientácia
  4. Novinky týkajúce sa povoľovania a umiestňovania stavieb po novelizácii stavebného zákona od 1. 4. 2024
  • Vplyv rekodifikácie územného plánovania (zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní) na povoľovanie stavieb
  1. Nové trendy v povoľovaní a ohlasovaní stavieb – na čo sa treba pripraviť?
  1. Zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe
  • Odstraňovanie stavieb a právny režim nepovolených a neoprávnených stavieb – aktuálny stav a aktuálne trendy
  1. Platná a účinná právna úprava v zákone č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
  2. Vymedzenie pojmov ,,čierna“ nepovolená stavba a neoprávnená stavba- rozdiely
  3. Odstránenie stavby – ex offo , na návrh
  4. Novinky týkajúce sa dodatočného povoľovania stavieb po novelizácii stavebného zákona od 1. 4. 2024 (dodatočné povolenie stavby, preskúmanie spôsobilosti stavby na užívanie)
  • Nové trendy pri odstraňovaní a dodatočnej legalizácii stavieb – na čo sa treba pripraviť?
  • Zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe (nepovolené stavebné práce, odstránenie stavby, preskúmanie spôsobilosti stavby na prevádzku)
  • Návrh nového stavebného zákona

Pre koho je kurz určený

Kurz je určený pre záujemcov z radov odbornej verejnosti, a to najmä pre:

• funkcionárov a zamestnancov orgánov verejnej moci, ktoré uskutočňujú rozhodovacie procesy v oblasti výstavby, alebo sú nimi dotknuté (všetky typy stavebných úradov, regionálne úrady pre územné plánovanie a výstavbu, dotknuté orgány),
  • odborníkov, ktorí sa podieľajú na procesoch týkajúcich sa prípravy výstavby, na projektovaní stavieb, na zabezpečovaní administratívnych procesov spojených s umiestňovaním, povoľovaním a ohlasovaním stavieb (napr. architekti, stavební inžinieri, osoby poskytujúce služby v oblasti inžinieringu),
  • volených predstaviteľov obcí (starostovia, poslanci obecných zastupiteľstiev),
  • odborníkov, ktoré sa podieľajú na činnostiach spojených s realizáciou výstavby (najmä manažéri a zamestnanci stavebných firiem, osoby, ktoré zabezpečujú odborné vedenie uskutočňovania stavieb),
  • manažérov a zamestnancov developerských spoločností,
  • manažérov zamestnancov právnických osôb, ktoré vykonávajú právnu, ekonomickú alebo technickú správu nehnuteľností, napríklad správcov bytových domov, ale aj pre osoby, ktoré pôsobia v orgánoch spoločenstiev vlastníkov bytov,
  • manažérov a zamestnancov právnických osôb, ktoré sú vlastníkmi, správcami alebo prevádzkovateľmi infraštruktúrnych sietí a zariadení,
  • advokátov a advokátskych koncipientov, ale aj právnikov pôsobiacich v iných právnických profesiách,
  • realitných maklérov,
  • podnikateľov v akomkoľvek sektore, ktorí pre účely svojho podnikania potrebujú realizovať stavby.

Kurz je určený aj pre širokú verejnosť, najmä pre osoby pôsobiace v treťom sektore, napríklad v občianskych združeniach, ktoré sa zameriavajú na ochranu verejného záujmu v oblasti ochrany životného prostredia, alebo v oblasti urbanizmu.