Dátum a čas konania kurzu: 12. – 13. mája 2025 (pondelok, utorok) od 9.00 – 15.00 hod
Miesto konania kurzu: Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Šafárikovo nám. 6, 810 00 Bratislava (prezenčná forma)
Cena kurzu: 245,00 Eur s DPH za desaťhodinový kurz
Cieľová skupina: Zamestnanci verejných obstarávateľov a obstarávateľov, súkromný sektor, individuálni záujemcovia o oblasť verejného obstarávania.
Profil účastníka kurzu: Účastník kurzu je komplexne oboznámený so eurofondovým verejným obstarávaním pre zákazky z programu Slovensko a stavebným zákonom z pohľadu verejného obstarávania. Absolvent má prehľad v prednášaných témach a vie zvládnuť ich aplikáciu do praxe.
Účastníci po absolvovaní kurzu obdržia certifikát o absolvovaní školenia od Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Lektor: Mgr. Branislav Hudec

Pôsobí ako generálny riaditeľ sekcie metodiky a vzdelávania na Úrade pre verejné obstarávanie. Disponuje 19 ročnými skúsenosťami v oblasti verejného obstarávania, vrátane skúseností na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, kde pôsobil ako riaditeľ odboru verejného obstarávania. Pôsobil aj na Ministerstve financií SR (kontrola eurofondových zákaziek), ako aj v súkromnom sektore (príprava ponúk a uplatňovanie revíznych postupov za uchádzača). Je autorom príručiek k procesu a kontrole verejného obstarávania financovaného z fondov EÚ. Študoval právo na Právnickej fakulte UK. Popri aplikačnej praxi sa venuje aj lektorskej činnosti a publikačnej činnosti.
Lektor: Prof. Mgr. Ján Škrobák, PhD.

Pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave, Právnickej fakulte od roku 2005. Je autorom či spoluautorom vedeckých monografií, odborných a vedeckých článkov, komentárov a vysokoškolských učebníc. Pôsobil a pôsobí v orgánoch akademickej samosprávy, ako člen niekoľkých poradných a expertných komisií orgánov štátnej správy, ako aj ako člen viacerých odborových komisií na akademickej pôde. V pedagogickej a vedeckej oblasti sa už približne 15 rokov venuje aj stavebnému právu.
Lektorka: Mgr. Viera Jakušová, PhD.

Je odbornou asistentkou na katedre správneho a environmentálneho práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je odborníčkou v oblasti stavebného práva, pričom sa venuje pedagogickej, vedeckej a grantovej činnosti (APVV). Vo svojej vedeckej činnosti sa venuje najmä stavebnému právu. Pôsobí aj na stavebnom úrade ako odborný referent od roku 2020.
Lektorka: JUDr. Mgr. Miriam Slobodníková, PhD.

Absolventka doktorandského štúdia na Právnickej fakulte UK v Bratislave a magisterského štúdia Krajinnej ekológie na Fakulte prírodných vied na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Disponuje 16-ročnými skúsenosťami v oblasti verejného obstarávania v ZSE, a.s., Západoslovenskej distribučnej, a.s., Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s., Univerzitnej nemocnici v Bratislave, je lektorkou zeleného verejného obstarávania a zakladajúcim členom Únie profesionálov verejného obstarávania, pravidelne prispieva odbornými článkami v oblasti verejného obstarávania do časopisu Verejné obstarávanie právo a prax. Je spoluautorkou monografie Zelené obstarávanie v aplikačnej praxi.
Obsah kurzu:
- Deň: Eurofondové VO pre zákazky z Programu Slovensko
- Príručka pre žiadateľov/prijímateľov k procesu a kontrole verejného obstarávania/obstarávania na programové obdobie 2021-2027 (verzia 2, účinná od 1.8.2024) s pôsobnosťou pre Program Slovensko
2. Úrad pre verejné obstarávanie v pozícii sprostredkovateľského orgánu zodpovedného za výkon kontroly eurofondových zákaziek (jeho úlohy a kompetencie)
3. Podrobné predstavenie systému kontroly podľa siedmej hlavy zákona o verejnom obstarávaní (kontrola pri poskytnutí príspevku z prostriedkov Európskej únie)
4. Predstavenie pravidiel pre predbežnú kontrolu (kontrola pred vyhlásením zákazky) a kontrola po uzavretí zmluvy, vrátane zmien vyplývajúcich z novely zákona o verejnom obstarávaní
5. Výstupy z kontroly ÚVO nebudú rozhodnutia, ale protokoly a záznamy, aké možnosti na námietky proti zisteniam ÚVO bude mať prijímateľ?
6. Riziková analýza (nie všetky iné ako nadlimitné zákazky budú kontrolované zo strany ÚVO ako sprostredkovateľského orgánu
7. Určenie predpokladanej hodnoty zákazky (precizovanie pravidiel vychádzajúcich z § 6 zákona o verejnom obstarávaní)
8. Podlimitné zákazky po novom a špecifiká pre oblasť eurofondov (prísnejšie limity na zverejňovanie výziev na predkladanie ponúk vo vestníku v porovnaní s pravidlami stanovenými novelou zákona o verejnom obstarávaní); podrobné vysvetlenie pravidiel pre podlimitné zákazky so zdôraznením špecifík pre oblasť fondov EÚ
9. Zákazky, na ktoré sa nevzťahuje pôsobnosť zákona o verejnom obstarávaní – aký procesný postup je potrebné dodržať, ako na overenie hospodárnosti?
10. Konflikt záujmov vo verejnom obstarávaní so zameraním na fondy EÚ a predbežné zapojenie záujemcov a uchádzačov
11. Možné porušenia pravidiel ochrany hospodárskej súťaže
12. Finančné opravy za porušenie pravidiel verejného obstarávania, predstavenie pravidiel podľa Usmernenia EK a aktualizovanej príručky (finančné opravy bude navrhovať ÚVO)
13. Zistenia ÚVO a zistenia riadiacich orgánov a auditov v programovom období 2014-2020, podarí sa nám eliminovať tieto zistenia v programovom období 2021-2027?
14. Modelové prípady (nájdite chyby vo verejnom obstarávaní)
15. Vzorové dokumenty ako príloha príručky vzor výzvy na predkladanie ponúk, určenie PHZ, test bežnej dostupnosti, pomocné kontrolné zoznamy k úplnosti dokumentácie)
2. deň: Stavebný zákon z pohľadu VO
- Úvod do stavebného zákona, základné pojmy
- Príprava stavieb
- Kedy sa vyžaduje ohlásenie stavebnému úradu?
- Kedy sa nevyžaduje ohlásenie stavebnému úradu ani rozhodnutie o stavebnom zámere?
- Aké sú zákonné požiadavky na výstavbu?
- Zhotovovanie stavieb
- Kto je stavebník a aké má povinnosti
- Zhotoviteľ stavby
- Činnosti vo výstavbe
- Vyhradené činnosti vo výstavbe
- Generálny projektant a projektant
- Stavebný dozor
- Stavbyvedúci
- Geodet
- Začatie stavby a nasledujúci proces
- Užívanie stavieb
- Stavební inšpektori
- Priestupky a správne delikty
- Diskusia
- Praktické príklady